Pierwsza wizyta

Dowiedz się, czego możesz się spodziewać na pierwszej wizycie w moim gabinecie psychologicznym w Smolcu.

Pierwsze spotkanie u psychologa może wiązać się z dużym lękiem i niepokojem. Często boimy się oceny czy wyśmiania, dodatkowo krąży wiele mitów na temat wizyty u psychologa, co znacznie obniża nasze poczucie komfortu. Towarzyszy nam także lęk przed nieznanym, nie wiemy czego możemy się spodziewać, dlatego decyzja o umówieniu się na spotkanie z psychologiem rodzi wiele obaw.

Wychodząc naprzeciw Twoim wątpliwościom postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania jakie możesz sobie zadać przed wizytą w moim gabinecie, mam nadzieję, że będą one dla Ciebie pomocne.

Jak wygląda pierwsza wizyta w moim gabinecie?

Pierwsze kilka spotkań mają charakter konsultacji psychologicznych, podczas których zbieram podstawowy wywiad. Możesz spodziewać się pytań dotyczących twoich trudności, z jakimi się zmagasz, w jaki sposób sobie z nimi radzisz, w jakich okolicznościach się pojawiają. Pytam o Twoją aktualną sytuację życiową (wiek, pracę, wykształcenie, rodzinę, status cywilny, zdrowie) oraz o wcześniejszy kontakt z psychologiem czy psychoterapeutą. Wywiad ma na celu wstępne rozpoznanie źródeł twoich trudności oraz zaproponowanie odpowiedniej formy pomocy. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, ile chcesz mi powiedzieć, możesz odmówić też odpowiedzi na trudne dla Ciebie pytania. Ważne jednak, żeby wiedzieć, że każde zadane przeze mnie pytanie jest istotne w kontekście przebiegu konsultacji, co w konsekwencji może pomóc Tobie w szybszym rozpoznaniu Twoich trudności, obaw oraz tego z czym się aktualnie mierzysz.

Czego od Ciebie oczekuję?

Ważne, żeby zdać sobie sprawę z tego, że niczego od Ciebie nie oczekuję, poza tym, że najważniejszy jest dla mnie Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa, dlatego mówisz tylko tyle ile chcesz. Moją rolą w miarę możliwości jest poprowadzenie Ciebie przez wywiad w taki sposób, żeby ułatwić Tobie rozmowę. Korzystam przy tym, ze swojej specjalistycznej wiedzy i fachowych umiejętności, żeby zebrać najistotniejsze informację, które pozwolą mi zaproponować Tobie odpowiednią formę pomocy. Pamiętaj, że nie jestem w stanie zweryfikować twoich słów, jednak dla dobra Twojego rozwoju i dalszej pracy bardzo ważna jest szczerość w Twoich wypowiedziach.

Jak się przygotować na pierwsze spotkanie?

Wizyta u psychologa nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Dla mnie najważniejsze jest to, że pojawiła się u Ciebie gotowość na spotkanie ze mną. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, Twoim jest podjęcie decyzji o umówieniu się na wizytę u psychologa, co zawsze mnie cieszy. Jedyną wskazówkę jaką mogę Tobie podarować przed pierwszym spotkaniem, to bądź jak najbardziej prawdziwy i szczery. Nie obawiaj się pokazywać emocji, ale przede wszystkim rób wszystko zgodnie ze sobą i swoimi odczuciami. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy w jaką podróż mnie zabierzesz i ile podczas tej wędrówki będziesz w stanie mi pokazać.

Czy masz się czego obawiać podczas pierwszej wizyty?

Najczęstszą obawą z jaką mierzą się pacjenci jest lęk przed oceną. Możesz się bać, że wyśmieję Twoje problemy, uznam, że są one błahe, dziwne, że innych ludzi spotykają dużo gorsze sytuacje w życiu niż Ciebie. Nie masz się o co martwić jest to całkowicie błędne przekonanie. Do każdego człowieka podchodzę indywidualnie, z dużą uwagą i szacunkiem. Uważam, że dla jednych osób pewien problem może się wydać błahy, ale dla Ciebie jest to trudność, która uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie. Moją rolą jest wysłuchanie Ciebie i wsparcie podczas całego procesu Twojej pracy, bez względu na to z czym się mierzysz. Wspólnie jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw Twoim trudnościom i spróbować sobie z nimi poradzić. W moim gabinecie jestem otwarta na każdego, kto tylko odczuwa taką potrzebę.

Jak długo trwa praca z psychologiem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, to zawsze zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to kwestia indywidualna każdego pacjenta. Jednym wystarczy kilka spotkań, inni potrzebują kilku miesięcy czy lat. Każdy z nas jest inny i czego innego potrzebuje. Czas i metody terapii oraz jej intensywność są tematami, które swobodnie możemy poruszać na naszych spotkaniach.

Czy pierwsza wizyta podczas każdej formy pomocy wygląda zawsze tak samo?

Pierwsza wizyta ma podobny przebieg podczas każdej formy pomocy jaką oferuję. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w zależności od tego czy będzie to terapia indywidualna, par czy terapia dzieci podstawowy wywiad będzie opierał się na innym zestawie pytań. Jeżeli umówisz się na konsultacje psychologiczną lub wychowawczą, to podczas tych spotkań wspólnie będziemy ustalać dalszą formę pomocy, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, że co do powyższych pytań dotyczących moich oczekiwań względem Ciebie, przygotowania się na spotkanie, długości pracy, czy twoich obaw bez względu na to jaką formę pomocy wybierzesz odpowiedzi na nie są takie same.

W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości serdecznie zachęcam Ciebie do kontaktu. Najlepiej poprzez formularz kontaktowych, znajdujący się tutaj.